laupäev, 29. oktoober 2011

Trall Kreeka võla rahastamise ümber

Tänases Finantcial Times oli avalehel uudis, et eurooplased on Hiina ukse taga ja küsivad tuge. Mind ajas see uudis muigama. Kõigepalt lubame et anname raha ja siis kui lubadus aidata on antud, hakatakse otsima raha, et seda lubadust täita. Iseloomulik poliitikale vist kõigis riikides ja kõigil tasemetel. Keskajal oli kuningatel hea. Nad võisid langetada ka ebapopulaarseid otsuseid kartmata enda taasvalimise või populaaruse pärast. Poliitikutest valitsejate süsteem on vist üks põhjustest, miks vaade maailmas on muutunud järjest lühiajalisemaks. Pika vaatega ja sageli ebapopulaarsed otsused jäävad seetõttu langetamata.

Praegune sebimine Kreeka ümber meenutab kaardimängu „Must Peeter“. Poliitikud üritavad üksteise võidu ebamugavat teemat (ebapopulaarne otsus) enda käest ära saada. Samas peab arvestama, et varem või hiljem saabub mängu lõpp ja keegi jääb mustaks Peetriks.


Samas Ameerikale tõenäoliselt see trall Euroopa ümber sobib. Rahamaailma fookus on läinud vahepeal mujale ja saab rahulikult trükkida ja tükkida va rohelist krabisevat juurde.


Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar